Framtidsgruppen lägger in ny växel

30. september 2026
Framtidsgruppen lägger in ny växel
Ökar farten. FKG:s Framtidsgrupp jobbar för att svensk fordonsindustri ska hålla hög takt med omställningen.

STRATEGI. Spelplanen för svensk fordonsindustri efter 2040 – och vad vi redan nu behöver göra för att vara konkurrenskraftiga då – står i fokus för FKG:s nybildade Framtidsgrupp. Nu höjer gruppen insatserna och lämnar in en ansökan till FFI.


Branschen står inför ett avgörande industriellt skifte. Elektrifiering, cirkularitet, digitalisering, automatisering, nya affärsmodeller och nya sätt att transportera människor och varor – det förändrar saker som produkter, produktionssystem och värdekedjor i grunden.
Samtidigt ökar den globala konkurrensen snabbt. Nya aktörer växer fram, värdekedjor förändras och konkurrensen från framför allt Kina ökar.


Tekniskt ledarskap räcker inte
Arbetet i Framtidsgruppen handlar om allt det här. Att svensk fordonsindustri ska vara fortsatt relevant i det nya landskapet, och fortsätta generera ett ökat förädlingsvärde inom värdekedjorna.
Det räcker inte att vara tekniskt ledande.
Kvalitet, kostnad, resurseffektivitet och förmåga att ställa om – på alla de områdena måste konkurrenskraften vara på topp.
Det är läge att göra sig redo för skiftet på ett mer genomgripande sätt.
– Vill vi behålla vår konkurrenskraft måste vi öka takten i omställningen, säger Pia Anderson på företaget Sverige:2030 som leder arbetet i Framtidsgruppen inom FKG.
Nu spänner Framtidsgruppen bågen ytterligare och ansöker om stöd genom samarbetsprogrammet FFI (Fordonsstrategisk forskning och innovation).
– Vi vill genom det etablera oss som en nationell, industrinära samverkansplattform för accelererad omställning och stärkt konkurrenskraft i svensk fordonsindustri, säger Pia Anderson.
Om er ansökan blir framgångsrik, vad innebär det för arbetet i Framtidsgruppen?
– Då får vi en samsyn med Vinnova, Trafikverket, Energimyndigheten och svenska OEM:er kring vårt arbete. Hela fordonsindustrin behöver ställa om och frågorna vi driver är avgörande för Sverige. Med FFI i ryggen får vi också helt andra resurser och kan jobba mer kraftfullt.


Vill ha in synpunkter
Nu bjuder Framtidsgruppen in FKG:s medlemmar till att vara med och påverka vad gruppen ska driva extra hårt.
– Alla är välkomna att höra av sig om hur vi ska rikta in oss (se mejladresser nedan). Vad behöver branschen bli bättre på? Vilka samarbeten borde vi satsa på? Vilka scenarier ser de framför sig?
När ses ni i Framtidsgruppen nästa gång?
– Just nu arbetar vi för uppstarten av gruppen. Vi återkommer så fort vi kan med ett datum för kick-off.
Även FKG:s vd Peter Bryntesson skriver under på behovet av att stärka svensk fordonsindustri inför 2040-talet.
– I en sådan här konkurrensutsatt bransch, med ett så starkt utvecklingstempo … du kan aldrig luta dig tillbaka och leva på gamla meriter. Vi måste hela tiden anstränga oss till det yttersta och sikta framåt, säger han.
Det där tempot är inte heller särskilt konstant, säger han.
– Tvärtom, det går bara fortare och fortare.
Vad tycker du om Framtidsgruppens arbete?
– Ett mycket bra initiativ, det ska bli jätteintressant att följa arbetet.


Fakta: Framtidsgruppens att göra-lista  
• Identifiera utmaningar och möjligheter.
• Utveckla konkreta case utifrån verkliga behov.
• Undersöka hinder och möjliggörare när det gäller kravställning, upphandling, regelverk och affärsmodeller.
• Föreslå nya samarbeten och projekt.
• Förädla och stärka värdekedjor, resurseffektivitet och konkurrenskraft genom att implementera resultat.


Fakta: Gå med i Framtidsgruppen
Framtidsgruppen leds av Pia Anderson och Per Fredriksson på 
Sverige:2030, ett företag som utbildar och processleder styrelser, ledningsgrupper och medarbetare i hållbar affärsutveckling. För mer information Framtidsgruppen, mejla till pia.anderson@sverige2030.com eller per.fredriksson@sverige2030.com.


Fakta: FFI
FFI (Fordonsstrategisk forskning och innovation) är ett samarbete mellan den svenska staten – Vinnova, Energimyndigheten och Trafikverket – samt svensk fordonsindustri. Syftet är att finansiera forskning och innovation inom vägtransporter.

Bild: ChatGPT och Newsroom.