Nyheter från FKG

  • 16 augusti, 2023
  • Värdefullt deltagande i Almedalen

  • En ypperlig plats för att knyta kontakter, men hyperkonkurrens mellan alla seminarier där inte ens ”tungviktare” inom näringslivet alltid drar fullt hus.
    Så sammanfattar Gabriella Virdarson FKG:s, MRF:s och Mobility Swedens gemensamma Almedals-deltagande 2023.

    – Som mötesplats är Almedalen unikt, vi har knutit många värdefulla kontakter för vårt arbete framåt. På våra seminarier hade vi cirka tio deltagare. I sig inte många, men det blev bra och uppskattade samtal såväl på scenen som bland deltagarna, säger Gabriella.
    Huruvida det blir något officiellt deltagande från FKG:s sida i nästa års Almedalsvecka är i nuläget oklart.
    Däremot är det redan klart att FKG kommer att accelerera sitt opinionsarbete under hösten. Det innebär ökade aktiviteter gentemot media och framför allt i form av debatt.
    – Vi har redan ett par debattinlägg på gång. Vidare kommer vi att arbeta fram en FKG-agenda med prioriterade frågor och våra positioner i dem. Dessutom finns det ett antal gemensamma frågor för europeisk leverantörsindustri, CLEPA, som vi kommer att driva nationellt, berättar Gabriella.

    Fokusområden för FKG är 2023:

    • SME-företagens villkor och förutsättningar
    • Omställning till ny och hållbar teknik
    • Kompetens för klara omställningen och bygga konkurrenskraft
    • Närproducerat, hållbart producerat och robusta leverantörskedjor.